ממה להיזהר כשמחפשים השתלת שיער בישראל או בחו”ל?

ודאי שמעתם או ראיתם אצל חברים תוצאות של השתלות שיער שבוצעו בחו”ל. בעבר עולם השתלות השיער כמעט שלא היה קיים בישראל, והקליניקות הבודדות שביצעו השתלות שיער בארץ היו יקרות מאוד ביחס לקליניקות השונות בחו”ל. המחיר הגבוה יחסית שגבו בעבר הקליניקות בישראל לא הצדיק את התוצאות כלל ובמקרים רבים אף ההפך היה נכון. 

ניתן להסביר זאת בשל יוקר המחייה הגבוה יחסית בארץ. מובן כי השכרת חדר טיפולים ותשלום לאנשי הצוות השונים, החל מצוות הטכנאים, המזכירות או אפילו עובדי הנקיון בישראל יהיה גבוה משמעותית מעלותם כמעט בכל מדינה אחרת בעולם. ישנה סקאלת רחבה של מחירים להשתלות שיער. המנעד הרחב מושפע ומשתנה בין המדינות השונות בעולם וכמובן גם בתוך המדינה עצמה. שינויים אלו יושפעו מפרמטרים רבים החל מאיכות המנתח והכשרותיו, ניסיונו בתחום ושמו בעולם, ועד לעלויות המחייה שבאותה המדינה או העיר.

כמובן שישנם גם יתרונות רבים לביצוע השתלת שיער בישראל. מטופלים רבים אינם מעוניינים לטוס לחו”ל כדי לעבור השתלת שיער. בין אם לחלקם אין את הפריבילגיה לצאת לחופשה ממקום העבודה, בין אם יש כאלו העובדים במקומות רגישים מבחינה ביטחונית ואינם יכולים לטוס למדינות ספציפיות כמו טורקיה למשל, בין אם אינם יכולים לצאת מהארץ מסיבות כאלו ואחרות או בין אם הם סתם מרגישים רגועים יותר להתנהל בכל ההליך קרוב לבית ובשפה העברית.

יתרון נוסף לביצוע השתלת שיער בישראל הוא עצם קיומו של משרד הבריאות בישראל, המפקח בצורה קפדנית על הרופאים והמרפאות הפועלים בארץ. בישראל היחיד הרשאי לבצע את החלקים הקריטיים בהשתלת שיער הוא רופא מוסמך, מה שהופך מראש את ביצוע ההשתלה כולה ע”י טכנאים ללא חוקית והסיכון שבהיקלעות ל”מרפאת טכנאים” בישראל נמוך יותר, מרפאות מסוג זה עלולות לגרום למטופל נזק של ממש, כנהוג במדינות מסוימות ברחבי העולם. מקרים של מרפאות הצצות כפטריות אחרי הגשם, מבטיחות הרים וגבעות למטופל ונעלמות כלעומת שבאו ונפוצות מאוד בחו”ל.

כיום מחירי השתלות שיער בישראל, על אף שהיו גבוהים מאוד בעבר בהשוואה למחירים בחו”ל, הינם נוחים בסך הכול. מחירי השתלות שיער בארץ הם אמנם עדיין גבוהים יותר בהשוואה לקליניקות “הכול כלול” בחו”ל, אך לא בפער משמעותי. כיום למשל השתלת שיער במרפאת טכנאים סטנדרטית תעלה כעשרת אלפים ₪, כאשר מחיר השתלת שיער בישראל תעלה בערך 10000-17000 ₪ בממוצע. מחיר ההשתלה בארץ ישתנה כתלות במס’ הזקיקים הנדרשים, בצורך בשימוש בשתלים משיער גוף, וכמובן בקליניקה הנבחרת. 

בנוסף, חשוב לשים לב כי אנו מעוניינים תמיד להשוות תפוחים לתפוחים. כלומר, לא ניתן להשוות השתלת שיער בישראל המבוצעת ע”י רופא להשתלת שיער בחו”ל המבוצעת ע”י טכנאים ובה הרופא משמש כגורם מפקח בלבד. אם נשווה בין השתלת שיער בישראל בה הרופא מבצע את ההשתלה להשתלת שיער במדינה מתקדמת ומערבית שבה הרופא לוקח חלק פעיל ומשמעותי בהשתלה (כגון ספרד, בלגיה או גרמניה למשל), ניווכח כי מחיר השתלת שיער בישראל הוא נוח למדי.

אם כך, אם עבורך מחיר השתלת שיער הוא הגורם החשוב ביותר, כנראה שכדאי לך לבחור השתלת שיער בחו”ל. מנגד, אם איכות השתלת השיער ומראה שיער טבעי ומושלם הוא השיקול העיקרי, ומחיר ההשתלה אינו מהווה שיקול עיקרי גם במקרה הזה, כנראה שהשתלת שיער בחו”ל, על אף היותה בד”כ בעלות שווה או מעט יקרה יותר בהשוואה להשתלת שיער בארץ, תהיה הבחירה העדיפה. זאת מכיוון שבאותו מחיר או במחיר מעט יותר גבוה, ההליך בחו”ל יתבצע ע”י רופאים מהשורה הראשונה בעולם, לדוגמא, השתלת שיער בהודו ע”י דר’ טגינדר בהאטי תעלה סכום דומה למחיר בישראל אך תבוצע ע”י מנתח פלסטי עם ניסיון מאז 2008 בניתוחי השתלת שיער FUE ותוצאות עקביות ומוכחות, דבר שקשה להשיג בארץ.

לעומת זאת, אם הדבר הכי מעניין עבורך בהשתלת שיער שמבוצעת גם כן ע”י רופא, אך הפעם היא קרובה לבית ובשפה העברית, וחשוב לך טיפול הכולל אבחון פרונטלי, השתלת שיער בישראל היא ככל הנראה המקום המומלץ והמתאים ביותר עבורך.