מדוע צריך ניתוח תיקון להשתלת שיער?: האנטומיה של השתלת שיער כושלת.

בהגדרה, ניתוח תיקון השתלת שיער הוא הליך שבא לתקן ניתוח השתלת שיער מוקדם יותר שנעשה בצורה לא מושלמת.

חוסר השלמות יכול לנבוע מהסיבות הבאות:

1. מראה ראש של בובה, בגלל הכנסת שתלים שבוצעה בעבר בהשתלת שיער בשיטה מיושנת, עוד בתקופה שבה השתמשו במחטים עבות שהעניקו מראה מכוער ולא טבעי.

שיער בובה

שיער בובה

2. השתלת שיער שנעשתה בימינו על ידי מנתח או טכנאי מתחיל ללא הכשרה מספקת. חוסר ניסיון זה עלול היה להוביל לכל אחד או לשילוב הדברים הבאים שעשויים להזדקק לתיקון:

(א) הכנסת שתלים בני 2 או 3 שיערות בשורה הקדמית של קו השיער

(ב) הכנסת שתלים עמוקה מדי שגרמה לצלקות

(ג) צלקת FUT רחבה ומכוערת שלא ניתן להסתיר עם השיער הטבעי

(ד) קו שיער נמוך מדי או אסימטרי

(ה) יתכן והשערות באזור הרקות מוקמו באופן לא טבעי

(ו) צמיחה דלה של השיער המושתל

(ז) פתיחת ערוצים שבוצעה בצורה גרועה וגורמת לשיער לצמוח בכיוון לא נכון

צמיחה דלה

צמיחה דלה

(ח) השתלת שיער גוף (השתלת שיער BHT) באזורים שבהם השתלים נראים לא טבעיים. למשל מילוי אזור הכתר בשיער זקן שייראה לא טבעי.

הסיבה לכך שפתאום אנו רואים מגיפה של השתלות שיער שנעשו בצורה לא טובה, נובעת מהעלייה הפתאומית בפופולריות של השתלות שיער FUE והקידום הלא מוסרי שלהן על ידי חברות המוכרות מערכות השתלת שיער FUE. המנתחים התמימים, הן הצעירים והן הוותיקים, מקבלים את הרושם שהמכונה תעשה את כל העבודה ושהיא תוספת נבונה למרפאה של המנתח הפלסטי או של רופא העור, במטרה להגדיל את ההכנסות בזמנים שבהם יש צניחה בשוק הניתוחים האסתטיים.

במדינות מסוימות כמו טורקיה והודו, בהן מרבית המרפאות מעסיקות טכנאים המוטסים בן לילה לצורך התהליך השלם של השתלת שיער, אין תחושת אחריות להליך או למטופל. מכיוון שהרופא אינו חלק מהליך השתלת שיער, למעשה אין בקרת איכות. מספר ניתוחי התיקון הרבים ביותר מבוצעים לאחר השתלות כושלות שבוצעו במדינות אלה.

ניתן לסווג את הגורמים השכיחים ביותר לתוצאות השתלת שיער לא טובות לאחת מן האפשרויות הבאות:

1. קצירת יתר של האזור התורם

האזור התורם הבטוח מכיל בדרך כלל כחמישית מכלל השיער בקרקפת נורמלית (20,000 יחידות זקיק או שתלים). מנתח FUE חייב לראות את האזור התורם כבנק קריטי המכיל מספר קבוע של זקיקי שיער המיועדים להשתלות עתידיות. הזקיקים הם מצרך מוגבל ויקר ויש לגנות כל אדישות לגבי שיעור החיתוך של השתלים (המשפיע ישירות על שיעור ההישרדות של השתלים). מושג חשוב מאוד עבור מנתח FUE מתחיל או בינוני הוא המספר המדויק של השתלים שייקצרו במשך כל חיי המטופל, המשתנה בין מטופל אחד למשנהו.

הניסיון הקליני מכתיב כמה שתלים ניתן להשתיל במטופל אינדיבידואלי. אין מחקר או תיעוד בספרות הרפואית המקנה למנתחי שיער הנחיות למעקב. כלל אצבע אומר שכאשר קרקפת המטופל נראית פחות טוב, כלומר, קו שיער דליל ו/או שצפיפות הזקיקים באזור התורם של המטופל גדולה – מבחינה קוסמטית, ייתכן כי קצירת השתלים העתידית עלולה להיות מוגבלת. ברור כי קצירת זקיקים סמוכים תביא לצלקת באזור התורם הדומה לצלקת הליניארית שמותירה אחריה טכניקת FUT. במידה וחוששים מקצירת יתר, יש לשלב בהשתלה שתלים משיער גוף (השתלת שיער BHT) כדי להתמודד עם המחסור בשתלים מהקרקפת.

קצירת יתר שיצרה צלקת

קצירת יתר שיצרה צלקת

2. צלקות נראות לעין

FUE מאופיינת כטכניקת השתלת שיער ללא צלקות. למעשה, קיימת אפשרות, בעיקר בסוגי עור כהים יותר, לפתח אזורים קטנים של היפו פיגמנטציה באזור התורם התואמים לשתלים שהוסרו. על פי הקהילה האקדמית לחקר FUE, ההערכה היא כי המחסור במלנין הנובע מקצירת הזקיקים שבוצעה, הוא הסיבה לכך שאנחנו רואים אזורים קטנים של היפו פיגמנטציה. (איורים 5A-E)

הצטלקות גלויה עלולה להופיע במקרים הבאים:

(א) מערכות לקצירת שתלים בשיטת FUE הן באיכות משתנה. מערכות זולות עם מומנט גבוה עלולות לגרום לייצור חום משמעותי בזמן החיכוך, העלול להוביל לשריפה של קצוות שכבת האפידרמיס של העור, וכתוצאה מכך לצלקות גדולות יותר.

(ב) אם המחטים קרובות מדי, גשר העור הדק המפריד בין שני החורים יתפרק כתוצאה מנמק, וכתוצאה מכך יוביל לחיבור של חורים סמוכים. לדוגמא, שני חורים בגודל 0.9 מ”מ ייצרו צלקת ברוחב של כשני ס”מ, הנראית לעין בלתי מזוינת.

(ג) דרך נוספת לייצר צלקות נראות לעין היא על ידי יצירת חתך בצורת אליפסה שיגרום לצלקת שתופסת שטח גדול יותר מאשר חתך עגול. כאשר זוויות השיער הן חדות, במקום ליישר את המחט אל העור, המחט לוקחת יותר עור קדימה לכיוון הזקיק, ומשאירה אחריה טביעת רגל גדולה יותר ובכך גורמת לחתך בצורת אליפסה ולצלקת ליניארית ארוכה יותר. זה קורה כשקוצרים נמוך למטה לאורך העורף, כשקוצרים שתלי שיער זקן מהצוואר העליון ושתלים משיער החזה מעל קו אופקי דמיוני העובר דרך הצומת שבין עצם החזה (הסטרנום) למנובריום שבחלקה העליון.

(ד) מעבר פתאומי בין אזורים שנקצרו לאזורים שלא נקצרו עלול להוביל לצלקת נראית לעין. זה יכול להתרחש גם כאשר מספר רב של שתלים נלקחים בטכניקת “השתלת שיער ללא גילוח” או בשיטת “סטריפ”. לכן, חשוב שקו המעבר לא יהיה פתאומי ושאזורי המעבר לאורך הקצוות העליונים והתחתונים של האזור התורם יעודנו בכדי לתת מראה רך יותר.

מנתח השתלות שיער הרוצה לשפר את הטכניקה שלו כמנתח FUE, צריך לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

(א) יש לבחור מחטים לקצירת השתלים על פי גודל הזקיקים ולא באופן שרירותי.

(ב) תשקיע במערכת קצירת שתלים איכותית. מערכת טובה היא בעלת המאפיינים הבאים:

(i) היא פשוטה.

(ii) היא דורשת תחזוקה חסכונית ולעיתים נדירות.

(iii) התיקון צריך להיות פשוט והחלקים אמורים להיות זמינים בקלות.

(iv) היא אמורה להיות במחיר סביר כך שניתן להחזיק במערכת רזרבית למקרה הצורך.

(ג) שמור תמיד יחידה פוליקולרית אחת בין אזורי הקציר. זה ייתן יחס קצירה של לא יותר מ- 1:5 וימנע קצירת יתר, המובילה לצלקות נראות לעין.

(ד) הפעלת כוח בזמן קצירת השתלים מהאזור התורם תוך שימוש ביד הלא דומיננטית, תפחית את זווית הכניסה החדה על ידי המחט ותשאיר לאחר מכן פצע קטן יותר.

קצירת יתר טריה

קצירת יתר טריה

3. מעבר על אזור “בטוח”

האזור התורם הקבוע, או האזור הבטוח, ממנו מבוצעת קצירת השתלים בהשתלת שיער FUE מוגדר על ידי ארבעת השורות הדמיוניות הבאות:

(א) קו אופקי 3 ס”מ מעל הקוטב העליון של אפרכסת האוזן

(ב) קו אנכי העובר דרך הטרגוס של כל אחת מאפרכסות האוזן

(ג) מפרקת הצוואר – זהו האזור הממוקם 2.5 ס”מ מתחת לבליטה העורפית שבה הגולגולת מוסווה במישוש על ידי שכבת שרירים שמכסה אותה.

(התמונה מצורפת)

גבולות האזור התורם אינם קדושים כפי שנראה במקרים מסוימים של התקרחות נרחבת. שיקול דעת קליני, המופעל תוך ציפייה להתקרחות עתידית באזורים נוספים, הוא חשוב יותר מהגיאומטריה של הקרקפת. הפרת הגבולות של האזור הקבוע תוביל לנשירת שיער בטווח הארוך עם אובדן הצפיפות באזור המושתל. כמו כן, קצירת שתלים מחוץ לגבולות אזור בטוח זה עלולה להוביל לצלקות נראות לעין, שכן שולי הכתר המקריח ימשיכו ויתרחבו כלפי מטה ויחשפו את האזור שנקצר. הקצה התחתון של האזור הבטוח יכול להיחשף גם במקרים נדירים של התקרחות הפוכה.

הרס אזור תורם

הרס אזור תורם

4. נזק לשתלים וצמיחה לא מיטבית

אמנם FUE ו-FUT הן שתי טכניקות קצירה שונות ונפרדות, אך תיאורטית לא צריך להיות הבדל בין השתיים ביחס לתוצאות השתלת שיער הסופיות. עם זאת, האופי הטבעי של טכניקת השתלת שיער FUE והמכשירים בהם משתמשים במהלכה, עלולים לגרום נזק לשתלים ובכך להוביל לצמיחה לא אופטימלית. אף על פי שמחטים קטנות הן עדיפות, מכיוון שהן יוצרות נק’ קטנות בעלות קוטר קטן מ-1.0 מ”מ באזור התורם, הן גם עלולות לגרום לשיעור חיתוך מוגבר של השתלים ולהפוך את השתלים שנקצרו והושתלו למועדים יותר לטראומה. בנוסף, מומנט סיבוב גבוה ומהירות גבוהה של מערכת קצירת שתלים המשמשת להשתלת שיער FUE עשויה להשפיע על זקיקי השיער. זה יכול להיות טראומטי ועלול להוביל לצמיחה דלה. מערכות קצירה איכותיות כמו SAFE Scribe ™, מערכת PCID וכו’, מיועדות לשימוש בניתוחים עדינים לשיקום השיער בניגוד למקדחות השיניים הגסות בהן משתמשים מנתחים רבים במדינות מתפתחות. (איור S 3A-B)

השימוש במחט “קהה” מקטינה באופן משמעותי את שיעור תמותת השתלים בקליניקה שלי. עם הניסיון שצברתי לאורך זמן, הבנתי שמחט “קהה” בעובי 0.8 מ”מ עובדת היטב עבור מטופלים ממוצא קווקזי ועבור יחידות פוליקולריות נבחרות ממוצא מזרח אסייתי. המחט הקהה בעובי 0.9 מ”מ עובדת היטב עבור כל קבוצות הגזע האחרות. עם זאת, תבונתו ושיקול דעתו הקליני של המנתח הן בעלות חשיבות עליונה בבחירת המחט המתאימה והנכונה ביותר עבור המטופל.

הגדלה אופטימלית: אני משתמשת בלופה להרכבה על הראש של Carl Zeiss 4x, שהיא אידיאלית לעבודה הנמשכת שעות ארוכות, מכיוון שהמשקל מתחלק סביב כל היקף הראש ולא מעמיס רק על גשר האף.

תוצאה לא מספקת

תוצאה לא מספקת

אם אתה מאמין שהשתלת שיער FUE היא הליך השיקום הכירורגי הוותיק ביותר אז סגרנו מעגל. חלף העידן שבו השתלת FUE נקשרה עם תוצאות רעות ועם מראה שיער הדומה לראש של בובה. השתלת שיער FUE של ימינו היא הליך מעודן המסתמך על מחטים זעירות, שעוביין נע בין 0.65-0.85 מ”מ כדי לספק תוצאה טבעית, בלתי ניתנת לגילוי, עם צפיפות גבוהה, ומבלי להשאיר צלקת ליניארית נראית לעין.

מספרם הגדול של הרופאים שקופצים אל עגלת ה-‘FUE‘ עם מעט מאוד ידע הוא מדאיג ומבהיל. ענף השתלות השיער נתפס כענף בשווי מיליארדי דולרים ולכן הוא לעיתים מושך אליו את בעלי הכישרונות הלא נכונים. שיווק אגרסיבי ותחום הרפואה הופכים לעיתים לשותפים מוזרים, כפי שניתן לראות בתמונות המצורפות. למטופל המשכיל אך התמים נמכר “סשן השתלת נסיון” של 100 שתלים שמוקמו באזור ספציפי, כך שהשיער ייראה חריג ובלתי מקובל מבחינה חברתית, כך שהמטופל ייאלץ בעל כורחו לעבור בהקדם את ההליך המלא.

ניתוח ״הדגמה״

ניתוח ״הדגמה״

ניתוח ״הדגמה״ אזור תורם

ניתוח ״הדגמה״ אזור תורם

 

 

 

 

 

 

 

 

במקרה המופיע בתמונה הבאה, המטופל שלא יכול היה להרשות לעצמו לשלם על יותר שתלים מהכמות שהושתלה לו באותו סשן, קיבל במכוון קו שיער אחורי וישר, בכדי לגרום לו להראות לא טבעי ובכך לזרז את חזרתו למרפאה לקבלת מראה טבעי, מוקדם יותר מהמתוכנן.

קו השתלה אחורי ליניארי

קו השתלה אחורי ליניארי

מתוך הכרה בכך שהשמועה על מוניטין רע מגיעה רחוק יותר מהשמועה על מוניטין טוב, יש להתנגד לשימוש בטכניקות “מכירה” ולהתמקד בעיסוק ברפואה. השבועה ההיפוקריטית (שבועת הרופאים) מחייבת אותנו ראשית לא לגרום נזק למטופלים שלנו.

נכתב ע״י דר׳ טג׳ינדר בהטי

ניתוחי תיקון השתלת שיער שבוצעו בדארלינג באדס:

תיקון השתלת שיער כושלת
תיקון ניתוח השתלת שיער שהותיר פלאגים
תיקון ניתוח השתלת שיער fut
תיקון ניתוח השתלת שיער דליל
תיקון ניתוח השתלת שיער

בנימה אישית:

תמיד עלינו לבחור בקליניקה איכותית שתספק לנו תוצאה טובה מאד ולא תתחיל להאשים אותנו בכך שלא ביצענו טיפול PRP או כל טיפול אחר ושבגלל זה הניתוח לא הצליח. לפעמים אין הזדמנות שניה ולכן חשוב מאד שנבחר נכון כבר בפעם הראשונה.

לקריאה נוספת:

האם בתור אדם דתי אוכל לעבור השתלת שיער? כמובן, רבים מהמטופלים שבוחרים לעבור השתלת שיער בהודו הם דתיים או שומרי מסורת, ניתן לקבל מענה מלא, הן מבחינה אדמיניסטרטיבית והן בראי ההלכה. המדריך הבא מובא לטובת מתעניינים שומרי מסורת המעוניינים לעבור השתלת שיער.

השתלת שיער היא הליך עדין יחסית, כך שחשוב להבין את היתרונות והחסרונות שלו לפני שתבחר בו. חשוב לא פחות להבין את אופי הניתוח ואת מהלך ההשתלה באופן מלא ולא פחות חשוב, את אופי הטיפול לפני ואחרי ההשתלה, זאת כדי להפיק ממנה את התוצאה הרצויה והטובה ביותר. 

כאשר נשירת השיער מתחילה להופיע, היא הופכת למשמעותית ובולטת בתוך זמן קצר. בתרחיש כזה, לחלק מהאנשים נהיה חשוב מאוד לטפל בבעיה זו. אם אתה מעוניין בהשתלת שיער, כדאי לבדוק אם אתה בכלל מתאים.

האם כדאי לי לקחת פרופסיה לפני השתלת שיער? כמה זמן לאחר הניתוח ייקח לסימנים מההשתלה להיעלם? בתוך כמה זמן מהניתוח יצמח לי השיער כך שלא אראה קירח? האם יישארו צלקות נראות לעין מהניתוח? במהלך השנים ד”ר Tejinder Bhatti נשאל שאלות רבות בנושא השתלת שיער, בדף זה אנו נפרסם שלל שאלות ותשובות בנושא בהתאם לתשובותיות של דר׳ בהטי.

בשנים האחרונות, עם התפשטות הבשורה על מומחיות ברמה עולמית ומחירים ללא תחרות, יותר ויותר ישראלים בוחרים לטוס ולעבור השתלת שיער בחו”ל על פני השתלת שיער בארץ. בין האופציות הפופולריות כיום ניתן למצוא ישראלים שעברו השתלת שיער בהודו, השתלת שיער בטורקיה או השתלת שיער בקפריסין.
במאמר זה נדון באפשרויות השונות ונעבור על כללי ברזל שחייבים לברר.

במקרה של התקרחות נרחבת המלווה בהיעדר צפיפות מספקת באזור התורם (בחלקה האחורי של הקרקפת), החלופה היא ביצוע השתלת שיער תוך שימוש בשתלים מהגוף, טכניקה זו נקראת השתלת שיער BHT (Body Hair Transplant). השתלת שיער BHT הפכה פופולרית בקרב מנתחים ומטופלים כאחד. מרפאת Darling Buds הינה אחת מהקליניקות החלוצות בתחום השתלת שיער גוף.

המחזור הרגיל של צמיחת שיער נמשך בין 2 עד 6 שנים. כל שערה צומחת כ-1 סנטימטר לחודש במהלך שלב זה. כ-90 אחוזים מהשיער על הקרקפת גדל בכל זמן נתון. כ -10 אחוזים מהשיער על הקרקפת, בכל זמן, נמצא בשלב מנוחה. לאחר 2 עד 3 חודשים, השיער שנמצא בשלב המנוחה נושר ושיער חדש מתחיל לצמוח במקומו. טבעי שמעט שיער נושר בכל יום כחלק מהמעגל הזה. עם זאת, חלק מהאנשים עשויים לחוות אובדן מוגזם של שיער. כאן נפרט בנושא.

כמות לא מבוטלת של נשים סובלות מנשירת שיער בשלב כלשהו בחייהן. במקרה של נשים אחרי גיל המעבר (בשלב המנו-פאוזה), הידלדלות השיער או הופעתם של אזורים קירחים בקרקפת הינן בעיות שכיחות. התקרחות נשית מסוג אלופציה אנדרוגנית (androgenetic alopecia) היא הסוג העיקרי של נשירת שיער בקרב נשים, והיא יכולה להשפיע קשות על איכות חייהם ועל רווחתם הרגשית. כאן אנו נפרט עוד בנושא.

מה הופך קו שיער לבעל מראה טבעי? עיצוב קו שיער הוא החלק החשוב ביותר של השתלת שיער מוצלחת בפער ניכר. שום חלק אחר מההליך והמאתגר לא יהיה בעל משמעות כה רבה כאשר התוצאות יחלו להופיע, מאשר מראה קו השיער אחרי השתלת שיער. זאת מכיוון שקו שיער לא מוצלח לא ניתן להסוות! בדף זה נפרט מה יש להשיג ואיך לפעול לצורך השגת קו שיער טבעי ויפה שלא יזעק למרחקים ״השתלת שיער !!!!״.