מהו מחזור צמיחת שיער ונשירה הנורמלי

המחזור הרגיל של צמיחת שיער נמשך בין 2 עד 6 שנים. כל שערה צומחת כ-1 סנטימטר לחודש במהלך שלב זה. כ-90 אחוזים מהשיער על הקרקפת גדל בכל זמן נתון. כ -10 אחוזים מהשיער על הקרקפת, בכל זמן, נמצא בשלב מנוחה. לאחר 2 עד 3 חודשים, השיער שנמצא בשלב המנוחה נושר ושיער חדש מתחיל לצמוח במקומו. טבעי שמעט שיער נושר בכל יום כחלק מהמעגל הזה. עם זאת, חלק מהאנשים עשויים לחוות אובדן מוגזם (יותר מהרגיל) של שיער. אובדן שיער מסוג זה יכול להשפיע על גברים, נשים וילדים.

מה גורם לנשירת שיער מוגברת ?

מספר מצבים יכולים לגרום לנשירת שיער מוגברת . לדוגמה, כ – 3 או 4 חודשים לאחר מחלה או ניתוח גדול, האדם עלול לאבד לפתע כמות גדולה של שיער. נשירת שיער זו קשורה ללחץ של המחלה והוא זמני . בעיות הורמונליות עלולות לגרום לנשירת שיער. אם בלוטת התריס נמצאת במצב של פעילות יתר או תת, השיער עלול לנשור. נשירת שיער מסוג זה, בדרך כלל ניתן לפתור ע”י טיפול במחלות של בלוטת התריס. נשירת שיער עלולה להתרחש אם הורמונים גבריים או נשיים, המכונים אנדרוגנים ואסטרוגנים, יצאו מכלל איזון. תיקון חוסר איזון הורמונלי יכול לעצור את נשירת השיער.

נשים רבות שמו לב לנשירת שיער כ -3 חודשים לאחר לידה (זו לא התקרחות נשית). נשירה זו קשורה גם להורמונים. במהלך הריון, רמה גבוהה של הורמונים מסוימים גורמים לגוף לשמור על שיער שבדרך כלל נושר החוצה. כאשר ההורמונים חזרו לרמות של טרום הריון, שיער נושר והמחזור של צמיחה ואובדן הנורמלי מתחיל שוב.

תרופות מסוימות יכולות לגרום לנשירת שיער. סוג זה של נשירת שיער, אפשר להפחית, ע”י הפסקת נטילת התרופה. תרופות שיכולות לגרום לנשירת שיער כוללות מדללי דם (נקרא גם תרופות נגד קרישת דם), תרופות המשמשות לגאוט, תרופות המשמשות לכימותרפיה לטיפול בסרטן, ויטמין A) אם נטל יותר מדי) , גלולות למניעת הריון ותרופות נגד דיכאון . זיהומים מסוימים יכולים לגרום לנשירת שיער. זיהומים פטרייתיים בעור הקרקפת יכולים לגרום לנשירת שיער אצל ילדים. ניתן טיפול בזיהום בקלות ע”י תרופות נגד פטריות . לסיכום, נשירת שיער עלולה להתרחש כחלק ממחלה בסיסית, כגון זאבת או סוכרת. אובדן שיער יכול להיות סימן מוקדם של המחלה, חשוב למצוא את הסיבה, כך שיינתן טיפול בזמן .

מה היא התקרחות נפוצה ?

” ההתקרחות השכיחה” הנה בדרך כלל התקרחות גברית, או התקרחות בדפוס קבוע. התקרחות הגברית היא הסיבה השכיחה ביותר לנשירת שיער אצל גברים. גברים שיש להם סוג זה של נשירת שיער בדרך כלל ירשו את התכונה. גברים שמתחילים לאבד את שיערם בגיל צעיר נוטים לפתח התקרחות נרחבת יותר. בהתקרחות גברית, נשירת שיער נובעת בדרך כלל בקו שיער הנסוג והתקרחות בחלק העליון של הראש. נשים עלולות לפתח דפוס התקרחות נשית. בדפוס זה של נשירת שיער, השיער יכול להיות דק על פני כל הקרקפת.

הרופא שלי יכול לעשות משהו כדי לעצור את נשירת שיער ?

אולי. הרופא שלך כנראה ישאל אותך כמה שאלות לגבי התזונה שלך, איזה תרופות אתה נוטל, אם הייתה לך מחלה לאחרונה ואיך אתה מטפל בשיער שלך. אם את אשה, הרופא שלך עשוי לשאול שאלות על מחזור הווסת, הריון וגיל המעבר שלך. הרופא שלך עשוי לבצע בדיקה גופנית כדי לאתר סיבות אחרות לנשירת שיער. לבסוף, בדיקות דם או ביופסיה (לקיחת דגימה קטנה של תאים לבדיקה תחת מיקרוסקופ) של הקרקפת שלך.

דפוס התקרחות גברית ומצב לאחר השתלה:

 

דפוס התקרחות נשית ומצב לאחר השתלה: